Alergie a roztoči
Co je to alergie a jak se projevuje?
Alergie je nepřiměřená reakce organizmu na cizorodé látky – tzv. alergeny. Existují venkovní alergeny, zejména různé druhy pylů rostlin a alergeny domácí, v bytovém prostředí. V něm se vyskytují kromě alergenů z plísní, rostlin, hmyzu, domácích zvířat a bakterií i alergeny bytových druhů roztočů – z hlediska člověka dvou druhů - Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.
Pokud začnete pociťovat pravidelné obtíže a po vyšetření lékařem se dozvíte, že trpíte alergií na bytový prach, znamená to, že máte alergii na výkaly roztočů v bytovém prachu, výtrusy plísní a další domácí alergeny. K doplnění informace o alergii na roztoče je nutné dodat, že látka, která alergii vyvolává, je obsažena ve výměšcích roztočů (výkalech, exkrementech). Hlavním alergenem roztočů jsou jejich střevní výkaly, které jsou pokryty obalem bohatým na střevní enzymy. Do lidského organizmu se dostávají alergeny velmi jednoduše – vdechováním vzduchu s mikroskopickými částečkami prachu, na nichž jsou alergeny navázány. Alergie se potom může projevit příznaky astmatu, rýmy a ekzému. Typické jsou obtíže ráno po probuzení a příznaky alergie se objevují v průběhu celého roku, ale zhoršují se obvykle na podzim a v zimě, zejména když je vlhko. Silně alergizující vlastnosti výměšků roztočů v bytovém prachu se často projevují chronickým zánětem dýchacích cest, který většinou postihuje také malé průdušky. Proto má roztočová alergie významný vliv na vznik průduškového astmatu.
Jak roztoči vypadají?
Roztoči jsou okem neviditelní členovci, rodově příbuzní klíšťatům. Průměrně měří cca 200 µm, vyvinutí jedinci dosahují velikosti 500 µm. Lze je pozorovat pouze mikroskopem nejen kvůli jejich malým rozměrům, ale zejména pro to, že jsou průsvitní.
Jaké podmínky potřebují roztoči ke svému životu?
V domácnostech se roztoči živí hlavně kožním odpadem a lupy (kožními šupinkami). Člověk je schopen za týden vyprodukovat až 5 g tohoto odpadu, což bohatě stačí k obživě asi 10 000 roztočů. Výživu si ještě doplňují mikroskopickými plísněmi, bakteriemi a kvasinkami, které se v tomto prostředí také vyskytují. Doba jejich života se pohybuje mezi 2 až 4 měsíci a za tuto dobu jsou schopni vyprodukovat exkrementy s 200x větší váhou než je jejich vlastní. Pro svůj život potřebují nutně vhodné podmínky jako je teplota mezi 22°C až 26°C, málo světla a relativní vlhkost 70% až 80%. Naprosto nesnášejí mráz, teploty nad +55°C, přímé slunce a méně než 50% vlhkosti – všechny tyto podmínky je spolehlivě zahubí.
Kde se roztoči nejvíce vyskytují?
Jsou to zcela jednoznačně matrace našich lůžek - průměrně 90% alergenů z roztočů v naší domácnosti pochází z lůžek. Teplota lidského těla, teplota v lůžku a určitý stupeň vlhkosti vytvářejí ideální podmínky pro množení roztočů. Jediná matrace obsahuje až několik milionů jedinců, kteří se v hojném množství nacházejí i v ostatních lůžkovinách - jeden gram prachu získaného z matrace lůžka může obsahovat 2000 až 15 000 roztočů. A jsou to především výměšky roztočů, které po uschnutí vytvářejí malé částice, které poletují vzduchem a přibližně do 15 minut klesají na podlahu a spojují se s běžným bytovým prachem.
Bakteriální alergeny po rozvíření zůstávají ve vzduchu podstatně déle, i celý den. Z mnoha informačních materiálů se dozvíte, že se roztoči vyskytují i v kobercích. Tyto ničím nepodložené mýty byly zcela jednoznačně vyvráceny německým zkušebním ústavem Aachen Forschungsinstitut e.V., který se na tuto problematiku specializuje. Roztoči v kobercích nežijí, protože v nich nemají vhodné podmínky. V koberci mohou být pouze jejich vysušené exkrementy navázány na domácí prach, ale dostanou se tam pouze z lůžka nebo pohovky.
Neschopnost roztočů žít v kobercích potvrzuje i zjištěná skutečnost, že v kancelářských prostorách, vybavených koberci se roztoči nevyskytují, dostanou se tam až sekundárně z postelí a pohovek - totéž platí pro záclony, závěsy apod. Z výsledků rozsáhlých měření v domácnostech vyplynulo, že průměrná denní naměřená hodnota množství prachu ve vzduchu v místnostech bez koberců je o 20% vyšší než povolená hraniční hodnota, a v místnostech s koberci je dokonce o 52% nižší než povolená hraniční hodnota. Lze tedy konstatovat, že prach usedá do příze koberce a je vlákny koberce zadržován, nevíří se chůzí a větráním tolik jako u tvrdých podlahovin a tím se ani nedostává do dýchacího ústrojí člověka. Speciálně zkoušené koberce pozná uživatel podle toho, že nesou značku TÜV-Siegel: „Für Alergiker geeignet“ (pro alergiky vyhovuje).
Jak řešit toto ohrožení našeho zdraví?
Hlavní příčinou ohrožení jsme my sami. Odborníci vysvětlují, že to závisí na míře větrání, cirkulaci vzduchu, druhu vytápění a tepelné izolaci bytů a domů. Čím dál ve větší míře se ve stavebnictví používají dobře izolující materiály, dokonale utěsněná okna a dveře, která sice na jedné straně přinášejí tak potřebnou úsporu energie, ale na druhé straně nepřetržité vytápění ústředním topením bez pozitivního odtahu vzduchu probíhajícího klasickým komínem kamen a nedostatečné větrání místností podporuje růst roztočů, plísní a bakterií. Životní styl našich předků se zásadně lišil od našeho způsobu života. Kdo dnes nechá za okny vymrznout v oknech polštáře, přikrývky a ostatní ložiny tak, jak to dělávaly naše babičky? Životní styl tzv. moderního člověka je zcela jiný. Je to mimo jiné dáno tím, že v místnostech trávíme 90 % našeho života. Výsledky se pak dostaví zanedlouho. Není snad rodina, kde by někdo neměl alergii, atopický ekzém, chronické astma nebo chronickou alergickou rýmu.
Roztočové alergeny se vyskytují prakticky ve všech domácnostech, i v těch nejčistších. Existuje však několik poměrně jednoduchých opatření, která mohou jejich množství v bytě významně snížit a úspěšně tak působit proti roztočové alergii. Nejspolehlivější cestou, jak zabránit vzniku alergií na roztoče je zbavit se jejich alergenů v domácím prostředí. Proto byste měli dodržovat několik základních pravidel při údržbě vaší domácnosti
- důkladným vysáváním a údržbou podlahových ploch (včetně všech předmětů a nábytku) vhodným vysavačem – takovým, z něhož se při vysávání nevrací jemný prach zpět do vzduchu domácnosti – tuto podmínku bezvýhradně splňuje čistící systém RAINBOW. Rozvířit alergeny můžeme nejvíce při neopatrném úklidu, především při použití vysavačů bez účinných filtrů. Po takovém vysátí se nejméně po 30 minut v místnosti vznáší na alergeny bohatý prašný aerosol. Alergen roztočů je poměrně velký a těžký a vznáší se ve vzduchu pouze několik minut po rozvíření.
- pozornost zaměřte v první řadě na hlavní zdroj roztočů bytového prachu v bytě - ložnici a lůžko. Provádějte častou a stálou hygienu lůžka a lůžkovin. V ložnici má být chladno a sucho (teplota do 20 °C, relativní vlhkost 40-50%). Každé ráno je nutné lůžko rozestlat a ložnici dobře vyvětrat. Prostěradla je vhodné větrat denně, nejméně však 2x týdně a vyměňujte je po 14 dnech. Používejte speciální povlaky a lůžkoviny, které jsou neprostupné pro roztoče, roztočové alergeny, plísně a bakterie. Velikost mezer mezi vlákny těchto tkanin z velmi jemných vláken polyesteru nepřesahuje mikroskopickou velikost několika mikronů, která je menší než velikost roztočových alergenů. Alergeny se proto nemohou uvolňovat z lůžka do okolí a tím ohrožovat zdraví citlivých jedinců. Perte lůžkoviny každých 14 dnů v horké vodě (více než 54°C).
- účelné ale jednoduché vybavení vaší domácnosti umožňuje rychlejší ale hlavně účinnější úklid a tím i omezení alergenů.
- 1x týdně vyklepejte matrace z lůžek – účinnější zařízení nežli elektrický klepač a kartáč POWER NOOZLE nenaleznete. Budete překvapeni, kolik špíny a šupinek kůže v nádobě RAINBOW s vodou uvidíte.
Tyto návyky jsou nutné v případě, že v domácnosti již alergik žije, ale pro všechny ostatní jsou účinnou prevencí.
Roztoče lze také hubit i použitím látek (akaricidů) přidávaných do "mokrého" čištění koberců a potahovin. Je však nutno si uvědomit, že i mrtvý roztoč je alergenem. Kromě toho mohou být někteří alergici citliví na použité chemické přípravky, které pak působí stejným způsobem jako alergeny.
Závěr
Nejspolehlivější a nejúčinnější je odstranění prachu v domácnosti pomocí čistícího systému RAINBOW - odstraňuje rychle a spolehlivě veškeré mechanické nečistoty včetně nečistot mikroskopických rozměrů jako jsou roztoči a jejich alergeny. Při jeho provozu nedochází na rozdíl od jiných vysavačů k vracení jemného prachu zpět do místnosti. Pravidelným čištěním lůžkovin, klepáním a vysáváním matrací v lůžku se zbavíte všech nečistot a špíny nejjednodušším ale nejúčinnějším způsobem – jejich mechanickým odstraněním.
Novinky
Speciální nabídka Rainbow Teplice
Speciální nabídka Rainbow Teplice.Repasované přístroje Rainbow D4G a Rainbow e1 s 20% slevou.S obsluhou přístroje Rainbow vás samozřejmč seznámíme a zaškolíme. Na tyto přístroje vám poskytneme 2 roky záruku.
26. 8. 2010
Spuštění nových stránek
Vážení zákazníci, spustili jsme pro Vás nové stránky. Díky našemu eshopu máte možnost objednávat příslušenství a náhradní díly z našeho katalogu přímo z pohodlí vašeho domova.
17. 7. 2013